Přeskočit na hlavní obsah

Co číst dětem v Anglii

Od půlky září se starám o dvou a půl-letého chlapečka a čekala jsem, že se mu knížky moc číst nebudou. To jsem se ale mýlila.

Knížky čteme pořád během dne a potom i hodinku před spaním. Já jsem ten typ člověka, co čtení dětem podporuje, takže s tím nemám vůbec žádný problém. Ba naopak - čteme si pořád.

Je hezké, když si nějakou knížku oblíbí, ta se mu čte pořád a on jí potom dokáže celou odříkat. Takže takhle potom on čte ty knížky mně, když už jsem třeba unavená aby si trochu procvičil paměť.

Nevím jak celkově v UK, ale "u nás doma" nefrčí klasické pohádky typu O červené karkulce ani Cars. U nás jsou oblíbené knihy čtvercového rozměru s taktrochu omyvatelnými deskami, spoustou obrázků, málo textu a bývají poučné. Tyhle knížky se tu dají pořídit úplně všude.
My je máme buď z knihovny (kde jich mají spoustu a i vám jsou ochotné poradit, které jsou ty top) nebo z Londýnské ZOO (vždy je mají u každého komerčního zvířete) a nebo běžně koupenou. Na Camdenu jsem potkala obchod, kde mají slevy na knihy (něco jako u nás máme Levné knihy) a mají tam i tyhle....vlastně kolem něj chodím každý den...ale teď už se tam chci v blízké době doopravdy podívat!


Untitled

Tyhle teď máme doma.

Keith - je o kočce, které spadne na hlavu zmrzlina, ta se za to stydí před přáteli a tak předstírá, že je to kouzelná čepice :D

Elmer and the hippos - koukala jsem, že o Elmerovi by mělo být více knih. Pointa téhle spočívá v tom, že sloni půjčí hrochům svou řeku, protože ta jejich vyschla. Potom se zjistí, že je jen koryto zavalené kameny a všichni si vzájemně pomůžou.

You can't take an elephant on the bus - upřímně...ani nevím, o čem tahle je. Je divná a o ničem. Na jedné stránce vám řeknou, že nemůžete dát do autobusu slona, na další že opici.....

Tiger's story - tahle je ze ZOO. Tygr vyroste z mláděte a jde sám na lov, cítí ale jiného tygra a tak uteče, protože ví, že každý tygr má vyznačené své teritorium.

Sausages - to je ale pitomost, to vám povim :D Ale máme ji rádi. Dřevorubec zachrání kouzelného trpaslíka a ten mu dá za odměnu tři přání, s manželkou si sednou a přemýšlí, co si budou přát, přemýšlí tak dlouho až vyhládnou a on si přeje párky k večeři... no a samozřejmě se to bere jako první přání, ona mu vynadá, že ho vyplýtval a přeje si, aby mu párky přirostly k nosu...i to se stane a nakonec si tedy přejí aby je z nosu neměl. A jsou šťastní a mají večeři :D

The selfish crocodile - tu máme taky hodně rádi. Krokodýl tvrdí, že řeka je jen jeho a všichni se ho bojí a nechodí tam, jeho ale začne bolet zub a nikdo mu nechce pomoct. Nakonec se odhodlá myš a on si uvědomí jak byl sobecký.

Carrot soup - a konečně ta naše nejoblíbenější! Králíček si na jaře zasadí mrkev, aby si z ní potom mohl udělat svou oblíbenou polévku. Celý rok se o ní stará, ale když je čas sklidit, mrkvička nikde. Ptá se všech svých přátel zda ji někdo z nich neviděl, ale všichni mu odpovídají, že ne. Králík přijde smutný domů a tam na něj čekají všichni jeho přátele s hotovou mrkvovou polévkou :)


Z knížek se dá dobře naučit angličtina díky obrázkům a jednoduchosti. Nerozumíte třeba jednomu v celé knížce, ale jednodušše ho pochopíte z kontextu. A výhodou také je, že tím, že je krátká, děti si ji snadno zapamatují a když si třeba nejste jisti výslovností, děti přesně vědí, co je tam napsané a poradí (pokud jim to samozřejmě čte i nějaký rodilý mluvčí) :)

Příjde mi škoda, že v ČR takovýhle typ knížek nemáme, nebo já o tom alespoň nevím. Opravdu doporučuju i do ČR! Je to jednoduchá angličtina, takže není problém si to přeložit, jen nějaké jsou rýmované, ale to na pointě neztratí. Příjdou mi drahé, ale pokud v krámkou na Camdenu budou za půlku, tak rozhodně není nad čím přemýšlet...

A co čtete vy dětem?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Londýn není až takový ráj

Už jsem nějakou dobu z Londýna zpátky v Čechách, ale až dnes jsem se rozhodla napsat tento článek. Přemýšlela jsem, zda chci vůbec psát na internet, jak to všechno bylo a proč jsem se vrátila. Teď jsem si ale řekla, že někoho z vás možná bude zajímat, s čím vším se v Anglii může setkat.

Vaše #musthave v Británii

Můj blog není beauty a asi ani nikdy nebude, tohle vám ale potřebuji napsat, protože v různých diskuzích čechů žijících v Anglii se tohle téma stále dokola omílá. To ale neznamená, že je to článek jen pro slečny a ženy žijící v UK.

Jak se dostat do Anglie

Pár lidí z Čech mi psalo, jak se sem vlastně dostat a že nevědí co mají všechno udělat a že chtějí poradit. Proto jsem se rozhodla to napsat sem pro všechny. Do Anglie jsem chtěla jet už rok, ale teprve teď se mi naskytla příležitost a vše mi hrálo do karet. Přemýšlela jsem, zda sem pojedu pracovat nebo jako au-pair. A nakonec to rozhodování nebylo až tak těžké. Když tu chcete normálně pracovat musíte si kromě klasických věcí v ČR zařídit ubytování, NIN(national insurance number) a práci v Anglii, což je z Čech téměř nereálný. A kolik peněz by tady člověk nechal první týden za všechno, to by si to rychle rozmyslel a zůstal radši v ČR. Proto bylo au-pairství jasnou volbou. Pak už se jen stačilo rozhodnout kam a Londýn byl pro mě taky jasný. Založila jsem si profil na  AupairWorld  a začala hledat rodiny. Nakonec se mi ale naskytla nabídka od  You+ Aupair Agency  , která se mi líbila z důvodu, že se agentuře nic neplatilo. Říkala jsem si,  že za mě vše potřebn...