Přeskočit na hlavní obsah

Rozhovor s VP

Slíbila jsem Vám sérii článků a tady je první z nich. Několik lidí mi psalo o radu a mysleli si, že jsou jediní, kterým se tady nedaří. Tak to rozhodně není. Málokomu se poštěstí hned napoprvé a je potřeba zabojovat a nejet hned domů. Všem vám moc držím palce!

Budou to rozhovory s těmi, kdo žili nebo žijí v Anglii. Chtěla bych vám jimi ukázat, že opravdu málokdo to tu má snadné a možná se v příběhu sami najdete a nějak vám to pomůže :)

Jako první si můžete přečíst rozhovor s VP, která se vydala tou těžší cestou než je live-in.





T: Ahoj V., jak dlouho jsi byla v Anglii a kde jsi teď?
VP: Momentálně jsem v ČR, v Anglii jsem strávila dva měsíce prázdnin.

T: Proč zrovna Anglie a proč právě tohle období?
VP: Dokončila jsem roční jazykový kurz a už dlouho jsem měla v plánu odcestovat, takže ideální příležitost. Anglii jsem si vybrala, protože jsem k ní měla osobní vztah a vždy se mi tam líbilo. Dalším důvodem bylo i to, že se tam dá jet autem.

T: Takže jsi jela do Anglie autem?
VP: Ano, jeli jsme s přítelem a spojili to s menším výletem. A navíc, mít auto v  Británii je opravdu veliká výhoda, vzhledem k cenám hromadné dopravy.

T: Kam do Anglie jste jeli a kolik vás stála cesta?
VP: Náš cíl byl Brighton, ale díky autu jsme měli šanci víc cestovat. Zpětně mě mrzí, že jsem nepoužila nějakou aplikaci na přehled financí. Tipovala bych přibližně 7500 korun za benzín a trajekt. Ten je dražší než tunel, ale zvolili jsme ho kvůli situaci v Calais na začátku prázdnin. A navíc řidič je jen jeden z nás, takže jsme po cestě spali v kempech a kupovali jsme i nějaké drobnosti na benzínkách.

T: Co bydlení a práce, vše jste měli vyřešené už z Čech?
VP: Už v ČR jsme si hledali práci v UK, odpovídali na inzeráty, ale nepovedlo se. Jeli jsme tedy "na blind" a já jsem si na trajektu přečetla email s pozvánkou na pohovor. A to byla jediná naděje. Bydlení jsme v ČR neřešili vůbec. Prvních 10 dní v UK jsme přespávali v autě po kempech a poté si našli sdílené bydlení v Brighhtonu. Bylo to skvělé, ale už bych takhle "na blind" nejela. Bylo to finančně i psychicky dost náročné.

T: Jaké jsou teď vaše plány, když jste zpátky v ČR?
VP: Náš odjezd do ČR byl velmi spontánní. Žili jsme ve sdíleném bydlení déle než jsme si představovali a pronajmout si v UK byt není vůbec jednoduché. Share-house v Brightonu byl k dispozici pouze měsíc a my tak museli najít něco nového. To nás dost položilo psychicky i finančně. Dojížděli jsme daleko do práce, která nás ani jednoho nebavila a doma jsme se kvůli směnám nepotkávali. Uvědomili jsme si, že z tohoto způsobu žití jsme nešťastní a řekli jsme si, že od toho jedeme pryč a vydělané peníze si užijeme. I přesto, že se tahle situace asi dala nějak vyřešit, myslím, že tohle pro nás bylo nejlepší a rozumné řešení.

T: Máš nějakou radu pro ostatní?
VP

  1. Určitě si najděte bydlení předem a to klidně sdílené, ale vybírejte pečlivě. Bez adresy nedostanete NIN (National Insurence Number), ani účet v bance. Bydlení je základ. Účet si můžete založit online u Santanderu, bez zbytečného vyřizování.
  2. Vlaky jsou drahé a často mají zpoždění.
  3. Nepodceňujte se při výběru práce.
  4. A pamatujte na to, že v UK hodně přihlížejí na reference.



    Komentáře

    Populární příspěvky z tohoto blogu

    Londýn není až takový ráj

    Už jsem nějakou dobu z Londýna zpátky v Čechách, ale až dnes jsem se rozhodla napsat tento článek. Přemýšlela jsem, zda chci vůbec psát na internet, jak to všechno bylo a proč jsem se vrátila. Teď jsem si ale řekla, že někoho z vás možná bude zajímat, s čím vším se v Anglii může setkat.

    Vaše #musthave v Británii

    Můj blog není beauty a asi ani nikdy nebude, tohle vám ale potřebuji napsat, protože v různých diskuzích čechů žijících v Anglii se tohle téma stále dokola omílá. To ale neznamená, že je to článek jen pro slečny a ženy žijící v UK.

    Jak se dostat do Anglie

    Pár lidí z Čech mi psalo, jak se sem vlastně dostat a že nevědí co mají všechno udělat a že chtějí poradit. Proto jsem se rozhodla to napsat sem pro všechny. Do Anglie jsem chtěla jet už rok, ale teprve teď se mi naskytla příležitost a vše mi hrálo do karet. Přemýšlela jsem, zda sem pojedu pracovat nebo jako au-pair. A nakonec to rozhodování nebylo až tak těžké. Když tu chcete normálně pracovat musíte si kromě klasických věcí v ČR zařídit ubytování, NIN(national insurance number) a práci v Anglii, což je z Čech téměř nereálný. A kolik peněz by tady člověk nechal první týden za všechno, to by si to rychle rozmyslel a zůstal radši v ČR. Proto bylo au-pairství jasnou volbou. Pak už se jen stačilo rozhodnout kam a Londýn byl pro mě taky jasný. Založila jsem si profil na  AupairWorld  a začala hledat rodiny. Nakonec se mi ale naskytla nabídka od  You+ Aupair Agency  , která se mi líbila z důvodu, že se agentuře nic neplatilo. Říkala jsem si,  že za mě vše potřebn...